Nie czytaj tego artykułu, jeśli:
- nie chcesz wiedzieć, jak właściwie zaparzyć herbatę ekspresową,
- nie chcesz poznać podstawowych błędów w zaparzaniu herbaty,
- nie chcesz zaskoczyć swoich gości najlepszym smakiem i aromatem.
Jedni piją herbatę, bo ją po prostu lubią, dla innych jest to prawdziwy rytuał i czas celebracji chwili. Niezależnie od tego, do której z tych dwóch grup należysz, musisz poznać kilka istotnych faktów na temat parzenia herbaty. Właściwie „prosta sprawa”, a jednak parzenie herbaty nie polega na zalaniu jej wrzątkiem. To jeden z najczęstszych błędów, którego należy unikać. Dlaczego? O tym w dalszej części artykułu.
5 podstawowych błędów w parzeniu herbaty
- Ten sam czas parzenia każdej. Pamiętaj – inaczej parzymy herbaty liściaste, a inaczej ekspresowe herbaty marki premium. Herbata ekspresowa w saszetkach jest bardzo mocno rozdrobniona, by mogła się szybko zaparzyć. Czas parzenia herbaty ekspresowej jest zatem o wiele krótszy niż herbaty liściastej.Jeśli nie chcesz poczuć goryczy, skróć czas parzenia. Ważne jest, by saszetka nie zalegała w czajniczku bądź filiżance zbyt długo, bo napar będzie cierpki. Czas zaparzania podaje producent.
- Woda w czajniku gotowana kilka razy. Pamiętaj – lepiej zagotować niewielką ilość świeżej wody, by użyć jej do zaparzania tylko raz. Kilkukrotnie przegotowana woda z wielu powodów nie nadaje się do parzenia herbaty.
- Zbyt wysoka temperatura wody. Pamiętaj – woda do herbaty powinna być doprowadzona jedynie do „białego wrzenia”, czyli do temperatury 95-96 stopni Celsjusza. Wtedy to pęcherzyki na jej powierzchni gwałtownie się podnoszą, mętnieją a następnie zbielają wodę. Jest do drugi z trzech stopni wrzenia.
- Zbyt twarda woda. Pamiętaj – wodę do herbaty warto przefiltrować, by się lepiej parzyła i nie zostawiała na porcelanie ciemnego osady. Jeśli używasz wody z kranu, spuść jej odrobinę, by zleciała ta nienatleniona, która zalega w rurach.
- Zbyt duże naczynie. Pamiętaj – herbatę najlepiej pić z białego naczynia, które warto wcześniej ocieplić i osuszyć, by herbata zbyt szybko nie traciła swojej temperatury w kontakcie z zimną porcelaną. Kluczowy jest jednak rozmiar filiżanki. Nasze herbaty Veertea Premium to duże gramatury, idealne na filiżankę około 200-250 ml, podczas gdy większość herbat w tradycyjnych saszetkach ma ok. 1,5g, są zatem odpowiednie do zaparzenia 1 niewielkiej filiżanki.
Unikając tych pięciu podstawowych błędów, masz szansę rozkoszować się optymalnym smakiem oraz podać gościom herbatą o niepowtarzalnym, wyjątkowym aromacie. Pamiętaj jednak, że nie ma jednej uniwersalnej zasady dotyczącej wszystkich rodzajów herbat. Choć każdy z nich pochodzi z takiego samego krzewu, to liście po zerwaniu poddawane są różnej obróbce. I to właśnie ta obróbka decyduje o tym, jak warto ją parzyć. Nie bój się zatem eksperymentować, a wytyczne od producenta potratuj jak wskazówkę, by odnaleźć swój własny smak.
Na temat właściwego parzenia herbaty liściastej, zielonej oraz ziołowych i owocowych naparów przeczytasz w następnym artykule.
Jeśli poszukujesz wyjątkowego prezentu, zajrzyj do naszego sklepu https://veertea.com/sklep/34-na-prezent