Różne rodzaje herbat mają wiele właściwości zdrowotnych i mogą wpływać na nasze samopoczucie.
Ważne, byśmy umieli dobrać odpowiednią mieszankę herbacianą do naszego stanu zdrowia i wieku.
Dziś po krótce o tym, jaki napar podać kobiecie w ciąży, dziecku i seniorowi.
Czy w ciąży można pić herbatę?
Oczywiście, pod warunkiem, że wybierzemy tę odpowiednią i będziemy ją spożywać w określonych ilościach. Ze względu na sporą ilość pobudzającej teiny, lepiej odpuścić sobie na czas ciąży czarną herbatę. W tym szczególnym stanie trzeba bardziej niż zwykle dbać bowiem o odpowiednie ciśnienie krwi. Można ją jednak z powodzeniem zastąpić wysokiej jakości herbatką owocową, która ma przyjemny smak i tworzona jest na bazie suszu owocowego. Ważne, by nie zawierała ona chemicznych dodatków, które mogłyby zaszkodzić dziecku. W ofercie ekspresowych herbat marki Veertea znajduje się zarówno mieszanka owoców cytrusowych, leśnych, jak i orzeźwiająca mieszanka jagodowa. Co więcej, nie zawierają one sztucznych barwników, a zawarte w nich owoce przechodzą specjalną selekcję jakościową.
Zioła w ciąży
W ciąży można wspomagać się także bezpiecznymi ziołami, które w znaczący sposób mogą łagodzić dolegliwości związane z tym szczególnym stanem. Warto zwrócić uwagę na rumianek, melisę i miętę. Działają one zbawiennie na układ nerwowy i pokarmowy, łagodzą bóle i wszelkiego rodzaju stany zapalne. To bardzo istotne, szczególnie w czasie, gdy zażywanie leków nie jest wskazane. W ciągu tych trudnych dziewięciu miesięcy natura może stać się dla kobiety wielkim sprzymierzeńcem, należy jednak pamiętać, aby we wszystkim zachować umiar. Lepiej stosować herbaty w kopertkach, które mają odpowiednio dobrane proporcje ziół pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Veertea dba, aby do saszetek trafiały polskie zioła, których zbiór odbywa się w szczycie sezonu.
Herbata liściasta dla seniorów
Również seniorzy mogą wspomagać swoje zdrowie przy pomocy herbaty. Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze udowodnili bowiem, że jej spożywanie może hamować obniżanie sprawności intelektualnej i zmniejszać ryzyko wystąpienia związanych z tym chorób, jak np. alzheimer. Wykazali także, że nie ma tu znaczenia rodzaj spożywanego naparu. Może to być zarówno herbata zielona, czerwona, jak i czarna. Ważne, by była to herbata liściasta. Zawarte w liściach składniki, takie jak katechiny, teaflawiny, tearubiginy i l-teanina chronią mózg przed uszkodzeniami naczyniowymi.
Podobnie jak w przypadku kobiet w ciąży, seniorzy mogą wspomagać się także naparami owocowymi bądź ziołowymi. Ważne jednak, aby były to wysokiej jakości herbaty, które w swoim składzie zawierają właśnie zioła i owoce, a nie tylko sztucznie barwioną i aromatyzowaną czarną herbatę.
Herbata w diecie dziecka
Ze względu na pobudzające działanie zawartej w herbacie teiny, nie powinno się jej podawać dzieciom, które nie ukończyły 1.roku życia. Nie ma jednak przeciwwskazań do picia przez najmłodszych herbatek owocowych. Tego rodzaju napary mogą stanowić doskonałą alternatywę dla słodzonych i sztucznie barwionych soków. Ze względu na bogaty smak, warto je podawać dzieciom, które niechętnie piją np. wodę.
Jeżeli chodzi o herbatę, również wśród starszych dzieci należy postępować z rozwagą. Jako pierwszą do wprowadzenia zaleca się herbatę rooibos, która zawiera śladowe ilości teiny, cechuje się natomiast dużym bogactwem substancji przeciwutleniających.
Veertea na zdrowie
Marka Veertea dostarcza swoje herbaty głównie na rynek HoReCa. Oznacza to, że możemy je znaleźć w najlepszych restauracjach i hotelach. Aby zakupić wyśmienitą herbatę, nie trzeba jednak być właścicielem lokalu gastronomicznego.
W sklepie internetowym na stronie Herbata do gastronomii>> , można znaleźć nie tylko zestawy herbat ekspresowych w ozdobnych szkatułach, ale również puszki herbat liściastych. Szeroka gama smaków pozwoli z pewnością trafi w gusta nawet najbardziej wymagających.
Pijmy na zdrowie!